Wysoka woda na Wiśle !

Stan wody w Wiśle powoli się obniża. W niedzielę wodowskazy w Grudziądzu pokazywały 655cm, do wtorku woda ma opaść o 35 cm. Wysoka fala opuszcza region.

fot. Krystyna Kuchmecka / 20.04.2013/

 

– Spodziewamy się, że już dziś wieczorem powinna opuścić teren naszego województwa, a jutro od rana powinniśmy zarejestrować spadki na wodowskazach w Chełmnie i Grudziądzu – mówi Sergiusz Michalak z Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego w Urzędzie Wojewódzkim w Bydgoszczy.

Sytuacja stabilizuje się także w Toruniu. Tylko od wczoraj poziom wody obniżył się tam o blisko 20 cm. Zrzut wody na tamie we Włocławku zmniejszono o 500 metrów sześciennych na sekundę.


Mała ciekawostka z historii Grudziądza dotycząca wysokiej wody na Wiśle. Prezentowane poniżej zdjęcie pochodzi  z  14 maja 1909 roku i zostało  zrobione w okresie wiosennego przyboru wód.

autor nieznany / 14.05.1909/

fot. Grzegorz Piotrowski /kwiecień 2013/

Zalana kępa zieleni na brzegu Wisły oraz  zalane błonia do wałów po lewej stronie rzeki/od Michala/ sprawiają podwojenie koryta Wisły. Tereny nadwiślańskie od koryta rzeki do wałów od początku istnienia nosiły nazwę „polderów” i stanowiły naturalne zaplecze dla nadmiaru rozlewających się wód powodziowych.

Przypuszczalnie  autorem tego zdjęcia mógł być jeden z żołnierzy pruskich, który utrwalił przeprawę oddziałów garnizonu pruskiego na drugą stronę Wisły. Most został zbudowany przez batalion saperów garnizonu grudziądzkiego.  Nie widać cytadeli, ponieważ znajduje się ona poza obszarem osoby fotografującej.

Karol Osiński

Będziemy wdzięczni za Twój link do tego artykułu.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress
Może zainteresuje Cię także :close