Alte Knochen – Gildia działań historycznych

 

 

 

 

Potrzeba jak to mówią matką wynalazków jest a potrzeba chwili matką świetnych pomysłów. Tak było w przypadku powstania, Gildii Działań Historycznych „Alte Knochen”. Grupa „młodych” stosunkowo ludzi, zajmujących się już wcześniej rekonstrukcjami historycznymi od kilku czy też kilkunastu lat działając w grupach bardziej lub mniej formalnych, postanowiła na spotkaniu przy „kawie” utworzyć grupę działań historycznych. Pewien uśmiech na twarzy może wywołać „spotkanie przy kawie”, ale może to i prawda albowiem powiadam wam drodzy czytelnicy, że kawa znana była w Europie już w XVI wieku. Powątpiewać jednak należy aby rycerstwo raczyło się tak słabym trunkiem jakim jest kawusia a nie jakimś przednim winem z królewskich winnic. Tak więc siedzieli, raczyli się trunkiem (czyt. kawą) i uradzili, że świetnym pomysłem było by stworzenie takiej właśnie grupy. Przypuszczam, że sam pomysł mógł zrodzić się głowach naszych rycerzy wcześniej znacznie. Wspominałem na początku, że członkowie dzisiejszego „Alte Knochen” poza małymi wyjątkami zajmowali się rekonstrukcjami historycznymi, działając na terenie Ziemi chełmińskiej czy w ogóle na terenie Polski. Jak to zwykle podczas spotkań towarzyskich bywa wspomnieniom końca nie było. W rozmowach i pamięci przewijały się imprezy historyczne na , których bywali nasi bohaterowie.  Wspominano również, kiedy to jako członkowie innych gildii, wspólnie stworzyli dla Grudziądza i jego mieszkańców spektakle historyczne o Mikołaju z Ryńska, czy też o powrocie Grudziądza do macierzy w 1920 roku. Wspominano również obozy rycerskie na błoniach nadwiślańskich. Po wszystkich tych rozmowach i całej masie wspomnień decyzja o powstaniu gildii mogła być tylko jedna. No bo skoro wszyscy zajmują się tym samym to dlaczego nie połączyć sił i stworzyć czegoś wspaniałego wspólnie. Dumali, radzili no i uradzili. Działo się to wszystko anno 2012 czy też 2011. Formalnej daty powstania grupy nie ma, a przynajmniej takie informacje do mnie dotarły. Trudno nie ma to nie ma, ważnym jednak jest, że jest całe to towarzystwo miłośników historii. Twórcą tej enigmatycznej nazwy „Alte Knochen” jest nie kto inny, jak znany wszystkim miłośnikom tematu, historyk grudziądzki imć Mariusz Żebrowski.

Grupa „Alte Knochen” skupia wokół siebie pasjonatów i miłośników historii,  każdy z nich zajmuje się tym na czym zna się najlepiej a jedni uczą się od drugich. Formalnego dowódcy nie ma, jednak mnie doszły słuchy, że grupą rządzi i porządku wśród rycerstwa pilnuje Dorota Zadrożna. Co tu dużo mówić, kobiecie która zbrojnie brała udział w największej inscenizacji historycznej, nikt nie jest w stanie się przeciwstawić, nawet rycerz pasowany Przemysław Ceglewski.

Nadeszła więc pora aby przedstawić wam drodzy czytelnicy choć kilkoro z tych, którzy tę zacną grupę tworzą. Przed wami Dorota Zadrożna.

Dorota Zadrożna

Dorota Zadrożna – Zootechnik, pasjonat konkursów WKKW oraz specjalista od układania koni. Jazdę konną trenowała u jednego z najlepszych zawodników WKKW na świecie sir Marka Todda. Dorota jest jedną z nielicznych kobiet, która zbrojnie i konno brała udział w największej inscenizacji historycznej w Polsce pt. „Bitwa pod Grunwaldem” oraz „Oblężenie Malborka” Wciela się też w rolę XVII-wiecznego towarzysza chorągwi pancernej i w tej roli występuje na wielu inscenizacjach i pokazach w kraju i za granicą. Kiedy nie trenuje jeźdźców i koni, swój czas poświęca szyciu strojów w których występuje ekipa „Alte Knochen”.
Przed wami drodzy czytelnicy Przemysław Ceglewski.

Przemysław CeglewskiPrzemysław Ceglewski – Rycerz pasowany.Zapalony miłośnik jeździectwa. Uczestniczy konno i pieszo w największych inscenizacjach historycznych w kraju i za granicą. Współtwórca przedstawień historycznych „Mikołaj z Ryńska – zdrajca czy bohater”, „Błękitna armia w Grudziądzu” czy „Tajemnice średniowiecznej codzienności”. Wielokrotny zwycięzca turniejów łuczniczych i konnych.

 

Kolejny członek ekipy „Alte Knochen” to Rafał Długosz

Rafał DlugoszRafał Długosz – Zastępca dowódcy Chorągwi pomezańskiej podczas inscenizacji „Bitwa pod Grunwaldem”. Wojownik i skarbnica wiedzy na temat stroju oraz uzbrojenia XV wieku. Specjalista i choreograf układów walk pieszych. Choć woli walki bez choreografii. W wolnych od walk chwilach, tworzy z drewna użytkowe repliki mebli średniowiecznych. Zajmuje się również kopiowaniem XV-wiecznych traktatów. Rafał zajmuje się również opracowaniem trudniejszych pod względem kaskaderskim numerów.

 

Tego pana przedstawiać nie trzeba, Mariusz Żebrowski!

Mariusz ŻebrowskiMariusz Żebrowski – Historyk, kustosz działu historycznego w muzeum im.ks.dr.Władysława Łęgi w Grudziądzu. Współautor publikacji „Twierdza Grudziądz” oraz wielu pomniejszych prac. Pracuje jako nauczyciel historii w Gimnazjum nr 6, zarażając jak chorobą dawnymi czasami młodzież. Pasjonat i znawca broni czarno prochowej, organizator pokazów z jej udziałem. Twierdzi, że jest już stary i nie pamięta kto wymyślił nazwę dla grupy „Alte Knochen”

Poza tymi osobami w grupie miejsce swoje znaleźli

Emilia MaćkowiakEmilia Maćkowiak – dla której organizacja życia w obozie to priorytet. Lecz kiedy zachodzi słońce Emilia zaczyna bawić się ogniem. Wspólnie z ekipą fireshow tworzy piękne pokazy, w których to ogień właśnie gra pierwszo planową role.

Bartosz SokołowskiBartosz Sokołowski – Najchętniej dzieli się wiedzą na temat tego jak być wojem. Organizuje rajdy rowerowe a jego pasją jest wspinaczka i skałkarstwo . Wspólnie z Emilią podczas pokazów fireshow potrafi okiełznać ten niebezpieczny żywioł jakim jest ogień.

Dariusz Konicki

 

Dariusz Konicki – Pasjonat historii, fotograf autor większości zdjęć „Alte Knoche”

 

 

Jacek Olszewski

Jacek Olszewski -Autor wielu artykułów na stronie Graudenz.pl, redaktor naczelny tej strony. Interesuje się historią średniowieczną ze szczególnym wskazaniem na okres panowania krzyżackiego oraz misji chrystianizacyjnej w Ziemi Chełmińskiej. Jednak w grupie bardziej udzielam się jako Szwed z okresu XVII wieku.

 

 

 

Mam nadzieję, że zapoznając się z członkami tej wyśmienitej grupy rekonstrukcyjnej z wielką ochotą przyjdziecie drodzy moi czytelnicy na pokazy z ich udziałem.

Gildii działań historycznych „Alte Knochen” zaś życzę dalszych inspiracji do tworzenia coraz to nowych, pięknych inscenizacji historycznych.

 

Alte Knochen  – w wolnym tłumaczeniu : stare kości ,szczątki przodków ale tez ludzie starsi, doświadczeni czy wyżarci jak również weterani.

Niezwykle pomocni przy pisaniu tej pracy okazali się i im dziękuję
Przemysław Ceglewski   oraz Mariusz Żebrowski ,  którzy podzielili się ze mną informacjami na temat powstania grupy

Grupa Alte Knochen od roku 2014 jest organizatorem Festiwalu Grup Rekonstrukcyjnych na Górze Zamkowej w Grudziądzu, który odbywa się corocznie we wrześniu.

Jest to Jedna z większych imprez prezentujących szeroki przekrój okresów historycznych od wczesnego średniowiecza po wiek dzisiejszy.

Będziemy wdzięczni za Twój link do tego artykułu.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress
Może zainteresuje Cię także :close