Grudziądz

 

GRUDZIĄDZ  (GRAUDENZ)

Dlaczego nasz serwis nazywa się Graudenz.pl?
Dlaczego nie nazywa się Grudziądz?

 

 

Szanowni Państwo, drodzy Użytkownicy serwisu,

po wstępnej, prawie czteromiesięcznej fazie funkcjonowania naszego serwisu, przekonani o słuszności jego istnienia, prezentujemy nową, bardziej przejrzystą i bardziej przyjazną dla Użytkowników stronę. Bardzo zależy nam na tym, aby była ona miejscem spotkań ludzi zainteresowanych i zachwyconych Naszym miastem, miejscem poszerzania wiedzy o nim i wymiany wspomnień, zarówno byłych jak i obecnych mieszkańców. Miejscem, w którym każdy poczuje się jak u siebie w domu, odkryje jego tajemnice i pozna każdy jego zakamarek.

Wiemy, że wielu z Państwa nie jest zachwyconych nazwą tego wirtualnego „grudziądzkiego domu”. Niektórzy nawet zarzekają się, że nie przestąpią jego progu.

Zdajemy sobie z tego sprawę, że nazwa Graudenz brzmi obco i wrogo, że kojarzy się z utratą tożsamości, z walką o niepodległość i polskość, z okresem okupacji, z okrucieństwem i stratami wojny… ale czy tylko? Spójrzmy na dzisiejszy Grudziądz i razem zadajmy sobie pytanie: co urzeka nas w tym mieście? Zapewne, jego geograficzne położenie w malowniczej Kotlinie Grudziądzkiej, niewątpliwie jego zabytki w obrębie Starego Miasta, oczywiście także jego zabudowa, która przetrwała i jest niezbitym świadectwem czasów jego rozkwitu i świetności.

Grudziądz, jako organizm miejski, rozwijał się na przestrzeni wielu wieków, jednak najbardziej prężny historyczny rozwój miasta miał miejsce w ciągu niespełna stu lat, licząc od pierwszej połowy XIX wieku, gdy miasto nazywało się Graudenz.

Powiększ zdjęcie.

Przedwojenna Aleja 23 Stycznia. Wybudowana przez Żydów, Niemców i Polaków. Dzielnica, która była miejscem spotkań towarzyskich, rozrywki, wypadów rodzinnych na zakupy i usług wszelakich.

W tym czasie wzrastała liczba jego mieszkańców oraz powstawały nowe ulice, nowe zabudowania i nowe zakłady pracy. To właśnie one stworzyły podwaliny pod dalsze kierunki rozwoju miasta, którego dynamiczny rozwój w tamtym okresie spowodował, że stało się ono ważnym ośrodkiem przemysłowym, kulturalnym i garnizonowym w regionie. Posiadana przez nas wiedza nakazuje nam dokonać obiektywnej oceny życia i dorobku dawnych mieszkańców – zarówno miasta Graudenz, jak i Grudziądza.

 

Spróbujmy uwierzyć, że nie wszyscy Grudziądzanie żyjący w czasach pruskiego zaboru kierowali się wyłącznie pobudkami politycznymi, że byli wśród nich również tacy, którzy dbali o dobro miasta i jego mieszkańców, i nawet, jeśli działali dla swojego i dla dobra swoich rodzin, to działali także na rzecz Grudziądza.

 
Zapewniamy, decyzja w sprawie nazwy serwisu nie została podjęta pochopnie i absolutnie nie ma charakteru prowokacji. Główne kryteria, którymi się kierowaliśmy to: nazwa krótka i łatwa do zapamiętania oraz nazwa nawiązująca do bogatej przeszłości miasta i przewodniego tematu naszego serwisu, jakim jest jego historia.

Ostateczną decyzję podjęliśmy, gdy mając przed oczyma nazwę „graudenz.pl”, odkryliśmy coś, co nas przekonało, a co może umknęło uwadze jej przeciwnikom. Otóż, sufiks domeny (kod PL) rozbudził naszą wyobraźnię i pojawiło się nowe, głębsze skojarzenie polskiej racji bytu z byłym miastem Graudenz.

Serdecznie zapraszamy wszystkich do naszego wspólnego „domu”…
do Graudenz i do Grudziądza.
Spotykajmy się w nim i Odkrywajmy Grudziądz na nowo!!

Redakcja


Będziemy wdzięczni za Twój link do tego artykułu.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress