Grudziądz miasto podwójne ?

 

 

Powszechnie wiadomym jest że miasta w okresie średniowiecza obwarowane były murami obronnymi, to nie podlega raczej dyskusji. W każdym mieście urzędował Rajca jego zastępcy różni urzędnicy i oczywiście kat. Funkcja kata polegała głównie na wykonywaniu wyroków skazujących na karę cierpienia. okaleczania czy też śmierci. W tamtym okresie również i Grudziądz nie odbiegał od wyznaczonych stereotypów ,”obwarowany był podwójną linią murów od strony najbardziej narażonej na ataki nieprzyjaciela, basztami oraz fosa”.(J. Frycz). Taki stan rzeczy można zauważyć oglądając stare mapy czy choćby makietę miasta Grudziądza z okresu II połowy XVIII wieku.

chełmno otoczone murami obronnymi

Chełmno otoczone murami obronnymi

 

PLG1

Mury obronne wokół Grudziądza

Jednak w pewnych środowiskach grudziądzkich panuje przekonanie co do tego że w owym czasie miasto Grudziądz składało się z dwóch miast przyległych do siebie i posługujących się dwiema odrębnymi pieczęciami. Rozkład tych miast przedstawiać miałby się następująco :Miasto krzyżackie w obszarze między obecna Trynką, oraz miasto kościelne w obrębie murów miejskich z centralną częścią znajdującą się w miejscu obecnego rynku. Jednak z jurydyki z 1524 roku wynika że kościół dostał swoje odrębne przywileje. X. Froelich nie wziął jednak dosłownie tego dokumentu i odrzucił go jako potwierdzenie tego iż nie możliwym było aby w jednym mieście istniały dwa miasta. Jedynym znanym nam takim podziałem jest Rzym/Watykan z tym ze Watykan jest również państwem kościelnym a nie tylko miastem.

Posłużmy się teraz trochę logika. Po co w mieście drugie miasto ? . Przywilej lokacyjny dla kościoła jest faktem ale czy ten przywilej powodował utworzenie drugiego miasta czy raczej miał zagwarantować katolickim kupcom nie płacenie podatków i ochronę katolicyzmu? . Według mnie to logiczne wytłumaczenie.

Skoro każde miasto w okresie średniowiecza posiadało własnych burmistrzów, rajców, urzędników i kata to dlaczego dokumenty nie wspominają o obydwu kompletach urzędniczych ?

Dlatego że drugich takich urzędników po prostu nie było.

Jeśli każde miasto w tym okresie obwarowane było murami to dlaczego nie znaleziono śladu po murze okalającym drugie miasto ?

Dlatego że drugiego miasta po prostu nie było.

Skoro o tym wszystkim mowa to pozostaje mi jeszcze wyjaśnić dwie pieczęcie którymi posługiwano się w tamtym czasie.

Chorągiew Komturstwa i miasta Grudziądza

Chorągiew Komturstwa i miasta Grudziądza

W czasach średniowiecznych w mieście posługiwano się dwiema pieczęciami , jedna przedstawiała wizerunek biskupa druga zaś wizerunek tura przejęty jako herb po komturii grudziądzkiej, ale czy to kolejny dowód na istnienie dwóch miast w jednym ? . Moim zdaniem nie. Po prostu kościół posługiwał się swoją pieczęcią a miasto swoją.

Jak stwierdził pan Mariusz Żebrowski w rozmowie ze mną „Duża dowolność interpretacji powoduje że przywilej (o który mowa była wcześniej przy.aut.)pasuje do każdej teorii”.

Ja ze swojej strony mogę dodać że na tym nie koniec i że spotkacie się państwo z jeszcze nie jedną niewiarygodną historia na temat Grudziądza.

Pozostawiam wam drodzy czytelnicy pod rozwagę ten krótki artykuł.

 

Niewielkie poprawki kosmetyczne Mariusz Żebrowski

Będziemy wdzięczni za Twój link do tego artykułu.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress
Może zainteresuje Cię także :close