Wieża zamkowa

Gdy przyjrzymy się z bliska zamkom krzyżackim budowanym na ziemi chełmińskiej od razu rzuca się w oczy sposób obwarowywania takich budowli. Budowane na bazie kwadratu z wysokimi murami i wieżami wkomponowanymi w te mury. Takie zamki można zobaczyć dziś w Świeciu nad Wisłą, Radzyniu chełmińskim, Gniewie. Taki zamek można by (gdyby nie rozkaz Fryderyka Wilhelma III, który nakazał zamek rozebrać.) oglądać na górze zamkowej w Grudziądzu.

Dziś najwięcej cegły z zamku można zobaczyć w murach więziennych przy klasztorze Reformatów aniżeli na samej cytadeli

plan zamku

Plan zamku według Hansa Jacobiego

Zamek grudziądzki swoim wyglądem bardzo przypominał zamek w Gniewie, został wybudowany przez Krzyżaków w latach 1250-1299.Jednak różnica pomiędzy tymi zamkami jest diametralna, dlatego że w Grudziądzu przy budowie zamku istniała już wieża wysokości 30 metrów. Można domniemywać że tym miejscu stała wcześniej wieża drewniana z początków osiedlania się na tych terenach. Miejsce jak najbardziej właściwe choćby z tego względu że teren ten wyniesiony jest do góry więc możliwości obronne znacznie się poprawiają. Domniemywać można również że w tym samym miejscu z czasem powstawała wieża coraz bardziej zaawansowana technologicznie zgodnie z postępem jaki czynił się w ówczesnych czasach, aż do powstania wieży jaką znamy z opisów, czy też starych fotografii. W XIII wieku Krzyżacy wykorzystali to miejsce do wybudowania zamku jednak nie wkomponowano wieży w mury obronne tylko  otoczono ją nimi. Można to zauważyć przyglądając się planom zamku krzyżackiego. Jest wielce prawdopodobne że wieża wcześniej nie należała do zamku choćby dlatego że jej konstrukcja odbiega od architektury zamku. Średnica wieży wynosiła ponad 8 a prawie 9 metrów zaś grubość murów sięgała ponad 3 metry!

klimek gdz fortyfikacje

Widok na wieżę Klimek

Jednak kiedy zastanowić się nad tym tematem głębiej to można mniemać że wieża specjalnie została odseparowana od murów (a łączona z nimi była mostkiem drewnianym na wysokości 14 metrów) jako tak zwana ostatnia linia obrony przed najeźdzcą.

Ale jak było naprawdę pozostawiam to do państwa oceny.

Kilka faktów:

W latach 1795-1804 nastąpiła rozbiórka zamku, jednak wieżę

(Uprzątnięcie góry zamkowej z ruin)

pozostawiono na swoim miejscu.

Dzięki członkom towarzystwa upiększania miasta na górze zamkowej powstał park najbardziej znana atrakcja miasta

W 1945 roku wieża Klimek ulega zniszczeniu. Oficjalnie mówi się że to Niemcy wysadzili wieżę w powietrze.

Dziś po latach można oglądać odbudowany 1,5 metra wysokości fragment wieży i odkryte ruiny zamku. Miejsce nie wątpliwie urokliwe ze względu na historię jak i przepiękne widoki na panoramę Grudziądza oraz Wisłę.

Plan zamku pochodzi z serwisu Polskie zamki

widok wieży Klimek pochodzi z serwisu Grudziądzkie fortyfikacje

Jacek Olszewski

Będziemy wdzięczni za Twój link do tego artykułu.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress
Może zainteresuje Cię także :close