Zamek w Grudziądzu – część czwarta

Tamze zowie się altanka jest pokoj letny bez pieca, kominek jest wyprowadzony. Okien o trzech kwaterach dwanaście na zawiasach, kietki, haczyki proste. Okna się zewnatrz otwieraja. Strop tak w altance jako i na ganku z tarcic nie malowany. Nad ta altanka dach blacha pobity, ale nie caly, wiatr sztukami przywal y zacieka. Posadzka wszystka z tarcic. Spodem po altanka pokoik niedokończony, drzwi nie masz, a gdzie mialy być okna sa kraty żelazne grube mocne.

Przy pokojach ganek ciagnie się do piecow y sa tam dwie przegrody z tarcic w których drzwi na prostych zawiasach y do zamykania wrzeciądze z skoblami, a zaa druga przegroda izdebka, w niej jest kominek bez pieca. Drzwi w tey izdebce siwo malowane na zawiasach y zamek z kluczem prosty. Okien w tym ganku od kepy dziesięć, calych dobrych a siedm spodnych z desek, zamkniecia u nich dobre to jest zawiaski, kietki, haczyki.

Z kamiennej bramy po lewej stronie drzwi do sklepu, zawiasy y wrzeciądz dobry zamyka się na klodke. Z przychodu schody troche slabe. Tam po prawej stronie jest sklepik dobry y wygodny. Drzwi u niego dobre z zawiasami. Sklep po schodach nizszy, drzwi u niego także dobre do zamkniecia y jest w tym sklepie przemurowany sklepik. Drzwi do niego dobre y na klodke się zamyka.Sa w okienkach prety żelazne.

Po lewey stronie za drzwiami sklepu drzwi na zawiasach mocnych y kawal lancucha do zamykania na skobel, tam gmach prozny w murze y sklepieniu dobry. Przy drzwiach pobok izdebka mala, drzwi proste na zawiasach, może się klodka zamykac, tam podloga zbutwiala niecala, kominek wyprowadzony. Piecyk formowany zielony dobry, okienko w nim bobre

herb

Herb J. Mnischa i jego żony Bilhildy z Szembeków
(inwentarz starostwa grudziądzkiego 1739)

Z dziedzinca po prawej stronie pod wschodami drzwi proste zamykaj się na klodke, tam jestkomorka dla więźniów. Drugi drzwi prostemoze na klatke zamykac y tam Komorka jest, wniej podloga już zla, okna nie masz tylko kratka zelazna ale stara. Trzecie drzwi na zawiasach y hakach, wrzeciądz do zmakniecia, tam jest spizarnia , okna o czterech kwaterach dwa ale jedno z nich cale stłuczone, te okna bez zawiaskow. Czwarte drzwi na zawiasach y zamek prosty z kluczem do klepu, idzie ten Sklep pod kaplice, schody do niego sa dobre w oknach prety żelazne. W tym sklepie jest drugi sklepik przemurowany, drzwi u niego na zawiasach y wrzeciądz, może się na klodke zamknąć.

W drugiej sciance sa drzwi stare na zawiasach y hakach dobrych y wrzeciądz może się na klodke zamykac, tam jest gmach to jest stara kuchnia, w niej komin wielki wuprowadzony, okien nie masz tylko ramy od nich od dziedzinca.

Za ta stara kuchnia jest w drugim gmachu piekarnia, drzwi nie masz komin wielki y piec piekarny. W czwartej scianie kuchnia przymurowana do niej drzwi na zawiasach, hakach, klamka y wrzeciądz do zamkniecia ale drzwi stare, komin wielki, ognisko z przymurkami dal wygody kucharski to alias jest w sieni. Do izby sa drzwi na zawiasach y wrzeciądz do zamykania. W tej izbie jest kominek y piec formowany zielony, stary, slaby. Pod ta kuchnia jest Sklep ciemny bez okien y schodow nie masz a w izbie tey kuchenny zarywa się, sklepienie tegoz sklepu. Okien w tej kuchni calych jedenasciebez zawiaskow y kietkow, nie otwieraja się , te okna dobre, tylko szyb kilka w nich stłuczonych.

Za kuchnia w rogu wieza okragla wyskoka zowie się Klimek. Przyjscie do niego z telu w murze drzwi proste na zawiasach, wrzeciądz y skobel do zamkniecia klodka, tam wschody murowane, które wychodza na zamek do kola, a z muru do Klimka mostek jeszcze dobry ale się starzeje. Do Klimka pierwsze drzwi proste na zawiasach y na klodke zamkniecie, tam sa komorki za zamknieciem na klodki dla więźniów, wschody Ida do kola Az do samego wierzchu.

Dachy na zamku zle miejscami, osobliwie na ekonomia y nad gankiem przy kaplicy pod czas deszczow znacznie zaciekaja. Nad palacami dach dobre. Dziedziniec sam zowie się Kepa jest brukiem cala wylozona, ale miejscami zalazła wierzyskiem y ziemia.

W srodku dziedzinca jest studnia kamienna, gleboka, woda sie nienadajaca  do gotowania, tlko chlodzenia trunkow y na kuchenna potrzebe. Jest ta studnia obita ze ja zamykac może, ale wierzch z desek stary rujnuje się. Kolo na capach żelaznych już slabe. Na walcu lina z Kublami dwiema, te kubly stare, żelastwo na nich dobre y lancuchy przy Kublach, to nakrycie dobrej reparacyji, albo calego odnowienia potrzebuje.

Pod zamkiem nad Wisla jest pod gora, sztuka muru ktory dano wystawic, aby Wisla nie pdrywala gory dla ochrony zamku.

Lustracja Starostwa Grudziądzkiego 1739

Będziemy wdzięczni za Twój link do tego artykułu.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress
Może zainteresuje Cię także :close