Średniowieczny Grudziądz – życie codzienne cz.2

 

 

 

W tym odcinku kilka słów na temat zabudowy,sposoby na handel oraz co miasto zapewniało mieszkańcom.

Pamiętać należy z w czasach średniowiecznych zabudowa Grudziądza to praktycznie stu procentowa zabudowa drewniana. Budynki były rozmieszczane bardzo ciasno. Ulice tak jak i w wielu innych miastach wykładane były deskami, jednak nie tyczyło się to całego terenu w obrębie murów a tylko wąskiej przestrzeni, którą dany właściciel danej parceli wykładał tymi właśnie deskami. Łatwo sobie wyobrazić jak w porach jesiennych, deszczowych trudno było się poruszać takimi właśnie ulicami. W tamtym czasie Grudziądz zamieszkiwać mogło około 3 tysiące mieszkańców. Jednak szacuje się, że mogło to być od 1,5 tysiąca do 2,5 tysiąca ludzi. Niezwykle ważną i jakże cenną rzeczą jaką posiadali mieszkańcy miasta to jego obywatelstwo. Dlaczego to byłą tak niezwykle ważna rzecz ? Ponieważ posiadając obywatelstwo miasta, każdy mieszkaniec był pod pełną jego ochroną. Poza murami miejskimi prawo może i działało jednak bardzo wybiórczo, a czasem nawet wcale.

Kolejnym ciekawym aspektem życia w mieście średniowiecznym były sposoby rzemieślników czy też kupców na handel w mieście. Każdy z nich starał się wysunąć swój kram jak najdalej, tak aby zablokować przejście. Polegało to na tym, że każdy kto chciał przejść, musiał o taki kram zawadzić. Tym sposobem stwarzano sobie szansę na sprzedaż czegokolwiek. Inna ciekawa rzecz z okresu średniowiecznego to sprawa lichwy. Lichwą w ówczesnych czasach, mogli zajmować się tylko i wyłącznie Żydzi, jako, że panowało przekonanie, że tak „plugawym” zajęciem nie wolno było zajmować się chrześcijanom.

Rynek głównyKiedy przyjrzymy się dzisiejszej zabudowie w okolicy rynku, zobaczymy domy, które można by rzec wzorowane były na zabudowie średniowiecznej.(Oryginalne domy z tamtego czasu nie zachowały się) Długie ale wąskie budynki. Wynikało to z tego, że podatek płacono od szerokości kamienicy. Im kamienica była szersza tym większy był podatek do zapłacenia. Kolejna kwestia życia w mieście to sprawa nieczystości. Każdy z właścicieli domu starał się usuwać swoje nieczystości jak najdalej od swojego miejsca zamieszkania. Z czasem powstawały dość spore pryzmy tych odpadów. Co bogatsi mieszkańcy miasta mogli sobie pozwolić na wywóz odpadów. Jednak najczęstszym zjawiskiem było usuwanie wszelkiego rodzaju nieczystości, wyrzucając je po prostu na ulicę. Pomimo tego wszystkiego higiena osobista była dla mieszkańców miasta bardzo ważna rzeczą.

Miasto zapewniało swoim mieszkańcom, możliwość darmowego korzystania z kąpieli. Ten przywilej jednak zarezerwowany był tylko i wyłącznie dla mieszkańców miasta ale nie dla przyjezdnych. Można śmiało powiedzieć, że kąpiele te były kąpielami iście towarzyskimi. Kąpano się w dużych baliach często całymi rodzinami, spożywano przy tej okazji posiłki, uprawiano hazard  oraz załatwiano interesy. Jednym z najbardziej popularnych napoi w tamtym czasie było ..piwo. Jednak piwo ówczesne nie przypominało za mocno dzisiejszego trunku. Było zdecydowanie słabsze. Piwo traktowane było również jako .. posiłek. Rzemieślnik był w stanie wypić w ciągu dnia nawet do 12 kufli tego napoju. Trzeba jednak spojrzeć na to z drugiej strony. W ciągu lata dni pracy były bardzo długie, a sama praca w okresie letnim nie była pracą lekką, często w upale. Trzeba było sobie w takim przypadku radzić i spożywać duże ilości płynów. Co innego w okresie zimowym kiedy nie doskwierały temperatury, a i dzień pracy był znacznie krótszy. Kolejną rzeczą jest fakt, że wody generalnie nie pito, z tej prostej przyczyny, że po prostu nie nadawała się do picia. Nie znano w tamtych czasach pojęcia „bakteria”, „pasożyt” czy „wirus”, jednak zdawano sobie sprawę co może się stać po wypiciu takiej wody.”Cholera”. Dane XIX wieczne mówią o wystąpieniu tej epidemii w Grudziądzu do siedmiu razy, zabijając kilkadziesiąt osób!. Jeśli jednak ktoś koniecznie chciał napić się wody to zwykle dolewano do niej wino lub piwo. Co ciekawe kultura nakazywała aby nie pić czystego wina do posiłków. Jeśli ktoś w ówczesnych czasach pijał czyste wino do jedzenia, znaczyć to mogło tyle, że albo jest bogatym mieszczaninem, albo.. prostakiem. Pisząc to sam uśmiecham się do siebie, ale tak właśnie było.
C.D.N

W kolejnym odcinku:
Szkolnictwo, Szpitale, obrządek pochówku,kary

Będziemy wdzięczni za Twój link do tego artykułu.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress
Może zainteresuje Cię także :close