Średniowieczny Grudziądz – życie codzienne cz.4

 

 

 

W wielkim skrócie na temat Krzyżaków

OgrodyPrzy bramie bocznej zwaną też „gospodarczą”, znajdowały się łąki, tak zwane ogrody uprzywilejowane na, których mieszczanie mogli uprawiać co im się żywnie podobało.
Trzeba również zauważyć, że prawo chełmińskie, które ustanowili samy krzyżacy zabraniało im posiadania własnych parceli w mieście. Przepis ten w zasadzie został stworzony dla ich dobra. Załóżmy zatem że wolno im posiadać własne parcele w mieście. Do miasta przybywają rycerze zakonni osiedlają się i co się dzieje? Miasto przestaje funkcjonować jako miasto. W czasach średniowiecznych w takim mieście jak Grudziądz na zamku konwentualnym mogło na raz przebywać do dwunastu rycerzy zakonnych stanowiących załogę. Jednak średnio na zamku przebywało od 4 do 6 Krzyżaków. Głównie chodziło o to, żeby miasta te funkcjonowały jako samodzielne organizmy rozwijały się oraz stawały się konkurencyjne dla miast z innych państw. Nie znaczy to jednak wcale, że tak znikoma ilość Krzyżaków w takim mieście jak Grudziądz nie miała co robić. Tak naprawdę rycerze zakonni obłożeni byli masą pracy. Podlegały im wszystkie folwarki, Fijewo, Strzemięcin oraz Rządz. Zajmowali się także administracją. Spisywano księgi, dokumenty dotyczące praw własności, których oryginały przechowywano w Malborku. Na ówczesne czasy były to działania iście wyjątkowe.
Jeżeli weźmiemy pod uwagę, że nawet tych sześciu zakonników, miało obsłużyć taką komturię jaką była komturia grudziądzka, to raczej nie mogli mieć oni, na nic więcej czasu. Inna rzeczą jest też to, że zakon krzyżacki do początku XV wieku ściśle przestrzegał reguł zakonnych. Każda niesubordynacja, mogła skończyć się dla zakonnika albo wygnaniem z zakonu albo nawet karą śmierci.
Niebywały sukces gospodarczy państwa zakonnego pozytywnie oddziaływał na ziemię chełmińską oraz miasta na jej terenie. Przyczyniło się to do tego, że Grudziądz w czasach średniowiecza należał do czołówki miast, małych i średnich w związku pruskim. To niewątpliwie świadczyło o bogactwie oraz sile przebicia miasta, a także na to jak znamienny wpływ miał zakon krzyżacki na ich budowę i rozwój.
Koniec.

Będziemy wdzięczni za Twój link do tego artykułu.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress
Może zainteresuje Cię także :close