Wiktor Kulerski prawdziwa historia

Wiktor Kulerski

Znany społeczeństwu polskiemu na ziemiach zachodnich Wiktor Kulerski sądził ze im dalej będziemy sie osuwali od czasów wojny światowej tym bardziej Bedzie ginąc w pamięci jego działalność z czasów wojny podczas której oddawał swoje usługi na rzecz naszego wroga jakim były Niemcy.

Dlatego tez po wojnie starał sie za wszelka cenę zatrzeć ślady swojej działalności przez wycofanie z obiegu najbardziej kompromitujących egzemplarzy Gazety Grudziądzkiej Kiedy stwierdził ze wszystko poszło po jego myśli wytoczył Wiktor Kulerski proces redaktorowi Gazety Warszawskiej Porannej Mieczysławowi Trajdasowi za artykuł który ukazał sie w tej właśnie gazecie który mówił o tym ze Wiktor Kulerski w czasie wojny pokumał sie z Niemcami.

Jednak tu troche sie Wiktor Kulerski zapedzil bo niestety nie wszystko udało mu się zatrzeć( i nie wszystkie egzemplarze Gazety Grudziądzkiej wycofać z rynku) i dnia 9 września 1927 roku doszło do rozprawy sadowej w Grudziądzu.

Co ciekawe w pierwsze dni wojny podczas kiedy wszystkie inne gazety polskie na Pomorzu na skutek zakazu władz pruskich zostały zakazane i nie wychodziły przez 2-3 tygodnie Gazeta Grudziądzka została natychmiast wyjęta spod tego zakazu.

W 1917 roku Wiktor Kulerski w swojej gazecie wyraża swoje uznanie i zachwyca sie dniem urodzin cesarza Wilhelma II

„Cesarz niemiecki i król pruski w dniu dzisiejszym obchodzi 58 rocznice swych urodzin. jest niewątpliwie najwybitniejszym umysłem wśród monarchów i naród niemiecki może być dumny ze ma takiego monarchę”.

Godzi sie Wiktor Kulerski na Polskę bez zaborów i owszem ale o Pomorzu,Poznanskim Górnym Śląsku nie wspomniał ni słowem (Manifest dwóch cesarzy – Niemiec i Austrii z 5 listopada 1916 który przewidywał właśnie Polskę bez tych wcześniej wspomnianych terenów naszego kraju).

W tym samym artykule szkaluje Wiktor Kulerski Komitet narodowy (Romana Dmowskiego i Marjana Seyde) oraz Henryka Sienkiewicza za to ze protestowali przeciwko takiemu właśnie podziałowi Polski.

Dodam ze w tamtym czasie Komitet Narodowy w Paryżu został uznany przez państwa zachodnie jako rząd Polski.

W innym swoim artykule zachęca do tego aby Polacy zaciągali sie do armii niemieckiej przeciw wspólnemu wrogowi, ale kim był ten wspólny wróg skoro Rosja została pobita ?? Odpowiadam Francja , Angla , Ameryka.

W jeszcze innych artykułach pomstuje Kulerski na mowę posła Korfantego w parlamencie niemieckim za to ze ten wypomina krzywdy polskie („Wolelibyśmy aby poseł Korfanty mowy swojej nie wypowiedział albo przynajmniej nie w takiej formie…”)

W Gazecie Grudziądzkiej nr 138 z roku 1915 Kulerski pisze tak „(…)Trzeba jednakże zauważyć że nawet Bismarck liczył sie z tym ze gdyby doszło do rozbratu pomiędzy Niemcami a Rosja to gotów był zwrócić Polsce wolność. ” Lecz nie wspomina o tym ze Bismarck wydalił z zaboru pruskiego 40.000 Polaków!.

Kulerski pisze w swoim artykule „(…)Wojna sprawiła ze wolność przynoszą nam Niemcy i Austria”!

Te i wiele innych artykułów przytoczył na rozprawie sadowej obrońca Mieczysława Trajdasa

Gazeta grudziądzkaSad w Grudziądzu uznał ze wszystkie te artykuły w Gazecie Grudziądzkiej jak najdobitniej potwierdzają germanofilie Kulerskiego i obciąża go dodatkowo kosztami postępowania a zarzuty wobec Mieczysława Trajdasa uznaje za bezpodstawne

Grudziądz dnia 17.09.1927 Sekretarz Sadu Powiatowego

„Wyrok powyższy wydany przez sad na podstawie konkretnych dowodów zaczerpniętych z artykułów wydawanej przez Wiktora Kulerskiego Gazety Grudziądzkiej jest potwierdzeniem dawnego wyroku polskiej opinii publicznej która na ziemiach zachodnich potępiła zgodnie działalność samozwańczego hetmana ludu”

Ostro też potraktowała Kulerskiego rodzina w „Pielgrzymie” nr 42 z 1919 roku tak pisze

„Jako Polacy oddaliśmy sie cala dusza naszemu starszemu bratu stryjecznemu panu Wiktorowi Kulerskiemu, wyreczajac go w rozmaitych pracach w tej myśli ze on zyskany przez to czas zużyje dla spraw narodowych, dla dobra naszej ojczyzny(…) Przekonaliśmy się, że marzenia i życzenia naszego brata stryjecznego szły w innym kierunku, przekonaliśmy sie ku naszemu zgorszeniu i rozczarowaniu ze tkwi w nim pruska dusza. Patrząc na niego z bliska widzieliśmy jego szkodliwa robotę, widzieliśmy, że kontaktuje się z Niemcami, że agitował za Hohenzollernem na tron polski”.

Wiktor Kulerski urodził się w Grucie 20 marca 1865 roku. Działacz społeczno-polityczny,dziennikarz i wydawca,senator II i III kadencji.

Zmarł w Owczarkach koło Grudziądza 18 września 1935 roku.
Cytaty pochodzą z Rozprawy sadowej przed sadem ławniczym W Grudziądzu w dniu 9.09.1927
Zdjęcia pochodzą z internetu

Będziemy wdzięczni za Twój link do tego artykułu.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress
Może zainteresuje Cię także :close