Mój dzień pierwszy maja

Wczorajszy dzień wielu mieszkańcom naszego miasta nie pozwolił na przesiadywanie w domostwach. Pogoda była piękna więc wielu Grudziądzan postanowiło pospacerować , spotkać się ze znajomymi , poplotkować.
Miejscem schadzek dla wielu jest „Flisak” dumnie stojący na tratwie próbując ujarzmić rozszalałą wodę. Na mnie również pogoda wywarła wielki wpływ i postanowiłem odwiedzić nasze grudziądzkie spichrza oraz zamek , którego dzisiejszy stan oraz stopień degradacji budzi wśród wielu spore kontrowersje.
Podążałem dumnie ze swoim aparatem wzdłuż linii spichrzy, które stały majestatycznie w majowym słońcu. Niemy świadek kilku set letniej historii Grudziądza, wiele mógł by nam opowiedzieć gdyby tylko potrafił. Dotykając murów tych niesamowitych budowli niemal czuje się historię. Idąc dalej natrafimy na pomnik Ułana autorstwa grudziądzkiego artysty plastyka Ryszarda Kaczora który stanął na cokole, aby z czułością wziąć w ramiona swoją dziewczynę i powiedzieć jej „ze mną jesteś bezpieczna”. Gmach kolegium jezuickiego błyszczy w słońcu a budynek kościoła farnego odbija promienie słoneczne w swojej czerwonej cegle dumnie prezentując swoje średniowieczne pochodzenie. Z tarasu widokowego kilka osób spogląda na wolno płynącą Wisłę a kilka innych siedzi nad jej brzegiem. Przede mną Góra zamkowa ale zanim tam dotrę muszę jeszcze tylko pokonać schody ! Schody które z rozpaczy wołają o odnowę. Pozapadane stopnie, wystające krawędzie. Na lewo od zmęczonych schodów rozciąga się niewielki taras który prowadzi do kolejnych schodów biegnących wprost na szczyt. Kilkanaście porośniętych trawą stopni i jestem na górze.

Fragmenty kolumn i chody zamku grudziądzkiego wł. autora

Fragmenty kolumn i schody zamku grudziądzkiego
wł. autora

To miejsce na którym stal w całej swojej okazałości wybudowany w XIII wieku zamek. Ta okazała budowla różne koleje losu przechodziła . Wpierw zamek w rękach Krzyżackich był, by następnie przejść we władanie starostów polskich(XV wiek). Z początkiem wieku XVIII na zamku zamieszkiwało 300 żołnierzy szwedzkich (Dzieje zamku grudziądzkiego Rocznik grudziądzki T1 ). 21 września 1772 ziemie polskie przeszły we władanie Pruskie(rocznik grudziądzki T1) i co za tym idzie zamek w Grudziądzu również pruskim się stał. 6 czerwca Fryderyk Wilhelm III swoim zarządzeniem przeznaczył zamek do rozbiórki aby pozyskać materiał do budowy twierdzy (Dzieje zamku grudziądzkiego Rocznik grudziądzki T1 ) lecz pozostawiono wieżę na prośbę żony Fryderyka Wilhelma Luizy (Dzieje zamku grudziądzkiego Rocznik grudziądzki T1 ).

Oczom moim ukazały się ruiny zamku częściowo odkryte gdzie można podziwiać fragmenty schodów, ścian, kolumn, niestety część bramy prowadzącej na zamek po interwencji archeologów uległa zniszczeniu. Odsłonięto też pozostałości po wieży. Ulicą spichrzową dotarłem do bramy wodnej a tam po schodach w okolice „Flisaka”. Usiadłem na ławce i przyglądałem się jak próbuje zapanować na rozszalałą wodą. Tak minął mi dzień Pierwszego maja.

Jacek Olszewski

Będziemy wdzięczni za Twój link do tego artykułu.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress
Może zainteresuje Cię także :close