Królewski Dwór

Kiedy w 1893r. ogień strawił grudziądzki Ratusz posesję przy Rynku 3–4 sprzedano za 46.500 marek,a  nowy właściciel wkrótce wzniósł w tym miejscu hotel – „Königlicher Hof  ” (Królewski Dwór).

Gdy kryzys ekonomiczny w latach trzydziestych XX wieku ogarnął Europę w tym także Polskę, długoletni Prezes Towarzystwa Restauratorów w Grudziądzu  – Stanisław Klarowski  wykupił ( trzypiętrowy budynek o niezwykle ozdobnej fasadzie )   Hotel „Królewski Dwór” – będący przez długi okres czasu  bastionem wojującej niemczyzny i  zmienił jego charakter na wskroś polską placówkę.

Hotel - "Królewski Dwór "

Hotel – „Królewski Dwór „

Nowy właściciel nie zadowolił się tym, co pozostawił jego poprzednik. Budynek był zdewastowany  i kompletnie zaniedbany,   dlatego po  przejęciu go na własność nie szczędził inwestycji tak potrzebnych na utrzymanie przedsiębiorstwa na wysokim poziomie, dając tym samym zatrudnienie wielu grudziądzkim rzemieślnikom.   Dowodem całego szeregu ulepszeń  była między innymi  własna pralnia elektryczna,  jedyna w całym mieście. Klarowski nadał temu miejscu koloryt i ton lokalu o kulturze zachodniej. Hotel słynął z rzetelnej obsługi (ponad 40 osób personelu ), wspaniałej kuchni, wykwintnego  bufetu, komfortowo urządzonych pokoi, salonowej orkiestry. To w „Królewskim Dworze” odbywały się najwspanialsze, największe bankiety i bale, wytworne dansingi. To „Królewski Dwór” przyjmował  znamienitych gości, wśród których wymienić należy Marszałka Józefa Piłsudskiego, Prezydentów   RP –  Stanisława Wojciechowskiego i Ignacego Mościckiego.

Aby zwrócić jeszcze  baczniejszą uwagę tutejszych mieszkańców, a także zagranicznych turystów , Stanisław Klarowski  w kwietniu 1939r. zakupił dodatkowo lampy neonowe „świecące w biały dzień – pięknymi, różnobarwnymi kolorami” i umieścił je na hotelowym dachu. Niejednokrotnie z ust zagranicznych gości , a także  światowych bywalców padały słowa  uznania i podziwu. Dzięki pomysłowości nowego właściciela, hotel wybił się na czoło wszystkich tego rodzaju lokali na Pomorzu i  tym, czym dla  wielkich stolic Europy były  takie hotele jak Carlton, Imperial, czy Bristol – tak dla Grudziądza był Hotel „ Królewski Dwór ”.

Podczas okupacji, Niemcy przejęli hotel zmieniając jego  nazwę na „Danziger Hof” („Gdański Dwór”). Zniszczony w czasie oblężenia w 1945 r. nie został  po wojnie obudowany, jego miejsce zajęły trzy wąskie kamieniczki.

Kamienice wybudowane na miejscu " Królewskiego Dworu "

Kamienice wybudowane na miejscu ” Królewskiego Dworu „

 

Może kiedyś odwiedzę lokatorów tych domów, zapytam o ich losy w miejscu, w którym przyszło im dziś żyć, być może są ciekawsze od historii hotelu. I choć zdaję sobie sprawę, że od świetności nieistniejącego hotelu minęło wiele lat, to jednak zadaję sobie pytanie: czy nie ma już nikogo, żadnej babci, dziadka, cioci… kogoś, kto tam kiedyś pracował i mógł przekazać swoim bliskim mniej lub bardziej ciekawe fakty z nim związane?

 

Posiłkując się artykułem Edmunda Rafińskiego „ Królewski Dwór”( GFH ), fragmentami z publikacji „Grudziądz po dziecięciu latach wolności – Ilustrowana Jednodniówka na Pamiątkę odsłonięcia Pomnika Niepodległości w Grudziądzu dnia 30 listopada 1939r.” ( CBN Polona ) , a także fotografiami  z sieci  –  w całość zebrała

Krystyna Kuchmecka

Będziemy wdzięczni za Twój link do tego artykułu.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress
Może zainteresuje Cię także :close