Najstarsza winda w Grudziądzu

Jak donoszą nowści.com.pl – w kamienicy przy ul. Legionów 31 w Grudziądzu, na której widnieją symbole masonerii, znajduje się winda. Jest ona równie stara, co budynek powstały w 1890 roku. Niestety, urządzenie nie działa od wielu lat.

Stanęła po wojnie – Wiem, że winda funkcjonowała jeszcze w okresie międzywojennym i w czasie wojny – mówi 83-letnia mieszkanka kamienicy, Irena Manikowska. – Kiedy wprowadziłam się tutaj w styczniu 1949 roku, już nie działała. Mechanizm został rozebrany, a części rozkradzione. Pamiętam, gdy mój ojciec przywiózł meble do mieszkania, trzeba było wnosić je po schodach. O grudziądzkim zabytku słyszało niewiele osób. Świadczy o tym choćby fakt, że jedną z turystycznych ciekawostek Słupska jest rzekomo najstarsza winda w Europie, zbudowana w XX wieku, znajdująca się w budynku domu towarowego przy placu Zwycięstwa. Grudziądzka jest od niej bez wątpienia starsza. Ale czy w takim razie jest najstarsza w Europie?

– Na własną rękę staram się odnaleźć dokumenty dotyczące tej windy – zapewnia Kazimierz Repeta, administrator kamienicy. – Jestem w posiadaniu dokumentów, które mogłyby rzucić trochę światła na tę sprawę, ale są one w języku niemieckim i jeszcze nie zostały przetłumaczone.

Administrator ma nadzieję, że będzie mógł liczyć na pomoc miasta.

– Chodzi nie tylko o zaangażowanie w zbadanie historii windy, ale także o poprawę wizerunku kamienicy i jej mieszkańców – tłumaczy. – Liczę na to, że miasto przeniesie lokatorów, którzy nie płacą czynszów i którzy mają wyroki eksmisyjne.

Tymczasem wiedzą o istnieniu zabytkowej windy w kamienicy przy ul. Legionów 31 dysponuje wiele osób, m.in. pracownicy Urzędu Miejskiego i Muzeum. Twierdzą, że jest to najstarsza winda w mieście. Na twierdzenie, że jest to najstarsza winda w Europie, już się nie odważą.

Miasto nie dorzuci

– Nie spotkaliśmy się z opracowaniem, w którym ta teza byłaby jednoznacznie potwierdzona – tłumaczy Wiesław Cyrankowski, kierownik wydziału kultury, sportu i turystyki. – Jeszcze żaden z autorytetów wśród historyków nie udokumentował tego faktu. Ponieważ kamienica, w której znajduje się winda, ma prywatnego właściciela, miasto nie zamierza w nią inwestować.

– Nie mamy prawa wydawać publicznych pieniędzy na własność prywatną – podkreśla Wiesław Cyrankowski. – Poza tym nie wiemy, jaki jest jej stan techniczny i co należałoby z nią zrobić. Czy po odrestaurowaniu miałaby służyć mieszkańcom kamienicy, czy też miałaby być zabytkiem? I jaką mamy gwarancję, że po odnowieniu właściciel udostępniłby nieodpłatnie windę mieszkańcom miasta?

Miasto nie planuje też sfinansować działań, mających na celu ustalenie, czy jest to najstarszy obiekt tego typu w Europie.

Marcin Dutkowski

Dodatkowe informacje na wikipedia

Będziemy wdzięczni za Twój link do tego artykułu.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress
Może zainteresuje Cię także :close