Willa Oscara Meissnera

Wschodni szczyt budynku

Willa Oscara Meissnera przed remontem

Działka przy ulicy Grüner Weg 15, obecnej Włodka 15 już w 1876 roku należała do przedsiębiorcy budowlanego Oscara Meissnera. Własnością Meissnera były również działki o numerach 14 i 16 po północnej stronie ulicy vis a vis fabryki Augusta Ventzkiego. Willa Oscara Meissnera stoi w pierzei ulicy a frontową elewacją zwrócona jest ku ulicy Włodka. Wejście do domu prowadzi przez przedsionek we wschodnim szczycie budynku. Do przedsionka domu prowadzą schody. Od strony północnej do budynku przylega oficyna, która wznosi się wzdłuż granicy działki Meissnera od zachodu. W przedłużeniu oficyny znajdował się budynek  gospodarczy oraz biuro. Budynek willi to typowa kamienica mieszkalna z czwartej ćwierćwieczy XIX wieku o dekoracji eklektycznej, całkowicie podpiwniczony. Piwnice charakterystyczne dla suteren.

Fundamenty willi ceglane, na których wymurowano ściany z pełnej cegły ceramicznej. Ściany otynkowano. Stropy nad piwnicami tak samo jak w przypadku willi Augusta Ventzkiego zwieńczono tak zwaną „kapą pruską”. Stropy między piętrami wykończono drewnianymi belkami pokrytymi podłogą z desek. Więźba dachowa to konstrukcja płatwiowo krokwiowa, drewniana. Dach budynku pokryty został papą, natomiast połacie frontowe dachu pokryto dachówką blaszaną w formie rombów.

Oficyna natomiast, to budynek dwu piętrowy z poddaszem użytkowym pokryty dachem jednospadowym o niewielkim spadku.

CIMG0064

Willa Oscara Meissnera ściana północna

Elewacja tylna willi Meissnera jak i oficyny to elewacje tynkowane o bardzo skromny detalu architektonicznym. Ściany te podzielono uproszczonymi gzymsami między kondygnacyjnymi oraz gzymsem wieńczącym. Okna przyozdobiono opaskami profilowanymi.  Oficyna jak i budynek willi posiadały od tylnej, północnej strony wejścia do klatek schodowych. W narożniku, który łączył oba te budynki znajdowała się weranda. Całość bryły domu mieszkalnego została wykonana z użyciem form historycznych charakterystycznych dla tak zwanego kostiumu francuskiego.  W podwórzu znajdowały się strugarnia, tartak, warsztat heblarski, kotłownia i maszynownia oraz stolarnia parowa. Znajdował się tam również skład desek.

CIMG0003

Ścian olnocna i wschodnia willi Meissnera

Elewacja frontowa natomiast w znacznym stopniu odbiega swoim wystrojem od wspomnianych wcześniej, elewacji tylnej willi jak i elewacji oficyny. Cokół pseudoboniowany z oknami piwnic zamkniętych odcinkowo, w opasce boni z kluczem. Ściana frontowa elewacji dzielona jest gzymsami profilowanymi, cokołowym, podokiennym na parterze. Między kondygnacyjnym zwieńczonym listwą, oraz silnie wysuniętym gzymsem wspartym na konsolach. Okna parterowe obramowano opaskami z nałożonymi boniami i zwieńczono kluczem wolutowym. Pod oknami umieszczono płyciny  i ujęto je w konsole wolutowe. Okna piętra natomiast umieszczono w opaskach i zwieńczono płyciną z dekoracją stiukową z kartuszem, powyżej kartusza zastosowano przerwany naczółek o falistej linii zakończony wolutowo. Naczółek wsparto na konsolkach. Szczyt naczółka ozdobiono dekoracją roślinną. W połaci dachu zastosowano okrągłe lukarny w opaskach z wolutami. Wschodnia część frontowej elewacji budynku willi mieści w sobie wejście do willi Meissnera. To cofnięty otwarty przedsionek poprzedzony schodami wykonanymi z granitu a ujętymi w pełny murek. Nad przedsionkiem prowadzącym do wnętrza willi Meissnera znajduje się taras wsparty na masywnym narożnym filarze. Balustradę tarasu ozdobiono ażurowo.

Elewacja wschodnia boczna posiada parter boniowany, natomiast piętro gładkie. Podziały gzymsowe zastosowano takie same jak w elewacji frontowej. Niewątpliwie na uwage zasługuje trój dzielne okno na piętrze umieszczone w wysuniętym ryzalicie po stronie zachodniej elewacji. Pod oknem umieszczono płycinę z motywami zwierzęco roślinnymi z maską. Natomiast na oknem na piętrze zastosowano, naczółek wsparty na konsolkach a bezpośrednio pod nim umieszczono kartusz z inicjałami Oscara Meissnera. Litery „O” oraz „M” wkomponowane w siebie. Od strony wschodniej do budynku Meissnera przylegał niewielki ogród, zaprojektowany w stylu francuskim.

Willa Oscara Meissnera

Willa Ocsara Meissnera widok dzisiejszy

Co się zaś tyczy wystroju wnętrz willi Meissnera to niestety nie dysponuję żadnymi danymi na ten temat. Można jedynie powiedzieć kilka słów na temat posadzek w sieni klatki schodowej od frontu i od tylu budynku. Wyłożone zostały ozdobną terakotą w formie mozaiki, natomiast podłogi na parterze oraz piętrze wykonane zostały z desek. W piwnicy zastosowano posadzki betonowe.

Między rokiem 1910 a rokiem 1911 prawie całą posesję Meissnera nabyła Fabryka maszyn Augusta Ventzkiego. Dom przeznaczono wówczas na mieszkania dla pracowników fabryki. W tyle działki wzniesiono stolarnię, skład drewna oraz powiększono oddział siewników. W 1910 roku wybudowano bramę przy domu. W 20 – leciu między wojennym w willi Meissnera znajdowały się mieszkania a w przedłużeniu oficyny garaże oraz ubikacje. Po II wojnie światowej w budynku mieściło się przedszkole. Na pierwszym piętrze znajdowała się stołówka dla pracowników „Unii”, później archiwum. Dziś budynek należy do prywatnego inwestora a w całości wynajmowany jest przez bank. Wszystkim tym, którzy codziennie przechodzą obok budynku willi Oscara Meissnera polecam zatrzymać się na chwile, aby móc podziwiać te wspaniałe detale architektoniczne, którymi udekorowano ten budynek. Architektom i budowniczym z tamtych czasów należą się wielkie słowa uznania za tak wspaniałą pracę.

Będziemy wdzięczni za Twój link do tego artykułu.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress
Może zainteresuje Cię także :close