Fahrpanzer

Fahrpanzer to opancerzony mobilny pojazd do ostrzału artyleryjskiego. Powstał w Niemczech i od roku 1890 służył do obrony umocnień granicznych.

Fahrpanzer

Można by powiedzieć ze Fahrpanzer to taki opancerzony zbiornik w którym mogło się skryć dwóch żołnierzy. Wieżyczka Fahrpanzera zamontowana była w ten sposób że Można nią było obracać pod kontem 360 stopni  a obracała się na łożyskach kulowych. Fahrpanzery początkowo umieszczane były na pokładach statków lub służyły do obrony wybrzeża. W trakcie intensywny prac na rozwojem tej broni doprowadzono do jej zmodernizowania i zaprojektowano mobilny pojazd opancerzony umieszczony na podstawie kołowej co umożliwiało transport Fahrpanzera.  Jednak sam pancerz nie mógł być zbyt ciężki ponieważ w takim wypadku mogły by występować problem z przetransportowaniem broni.laf1 Grubość pancerza wynosiła 40mm i wykonana została z nitowanej stali niklowej Aby dodatkowo wzmocnić odporność  wieżyczki przygotowano specjalne przedpiersia w kształcie podkowy, wykonane z betonu w których zamontowano uchwyty do przymocowania wieżyczki. Takie betonowe podkowy można dziś zobaczyć w fortach Małej i Dużej Księżej góry oraz na skarpie wiślanej na os. Strzemięcin . Na wozie kołowym na którym transportowano Fahrpanzer umieszczono niewielkie torowisko a wieżyczka posiadała małe kółka na których toczyła się po tym torowisku. Takie samo torowisko zamontowane było przy betonowym przedpiersiu co pozwalało na wtoczenie wieżyczki do przedpiersia. Po obu stronach betonowego umocnienia znajdowały się zamykane wgłębienia na amunicje. Wieżyczki produkowane były w zakładach metalurgicznych Grusona w Magdeburgu-Buckau a wyprodukowano ich około 200 sztuk w róznych odmianach dla działka 37mm, 53 mm oraz dla działka 57 mm. W Grudziądzu znajdowało się 18 stanowisk dla wieżyczek, takiej ilości nie posiadało żadne miasto w Polsce, do naszych czasów zachowało się 16. Jednak grudziądzkie Fahrpanzery  nigdy nie miały okazji bronić miasta.

OLYMPUS DIGITAL CAMERACiekawostką jest fakt że wieżyczka potrafiła obrócić się dookoła własnej osi w 15 (piętnaście) sekund ! Zasięg strzału był różny a wpływ na to miało zastosowanie różnego rodzaju pocisków i wahał się od 400 do 3200 metrów.

Na ówczesne czasy Fahpanzer był bronią niezwykle nowoczesną.

 

Zdjęcie Fahrpanzera pochodzi z serwisu mars.slupsk.pl

Rysunek techniczny dzięki uprzejmości Piotra Nowińskiego

Zdjęcie umocnienia własność autora

Będziemy wdzięczni za Twój link do tego artykułu.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress
Może zainteresuje Cię także :close