Międzywojenna Mickiewicza – cz.2

W drugiej części cyklu o międzywojennych losach mieszkańców ulicy Mickiewicza przypomnimy Państwu kamieniczników oraz ich miejsca pracy. Odwiedzimy kilka interesujących lokali. Dowiemy się także, gdzie w Grudziądzu znajdował się Dwór Artusa.

Róg ulicy Mickiewicza i Groblowej (obecnie trawnik i trzy choinki)

Według spisu z 1927 r. właścicielami kamienic byli: Julian Szychowski znany grudziądzki działacz niepodległościowy i adwokat, który w swej kamienicy prowadził też kancelarię adwokacką. Arnold Kriedke kupiec, Doberstein z Łodzi, Henryk Seeliger, właściciel składu mebli, Gustaw Karlguth, Nalesca Piekardt kupcowa, Jan Jakubowski z Raciąża, Józef Zakrzewski, Agnieszka Kabilińska z Sopotu, Wacława Makowska wdowa, Abraham Nadersohn kupiec, Kunegunda Cieślińska, Maria Steinerowa wdowa, Feliks Balon właściciel firmy przewozowej, Hipolit Kotliński kupiec, Edwin Balcerowicz kupiec, Aleksander Egler restaurator, właściciel hotelu „Pod Pocztą”, Jan Chmieliński z Ameryki, Wojciech Borlik restaurator, właściciel „Dworu Artusa”, który to lokal przejął później, o czym pisałem przed tygodniem Leon Pulkowski oraz Paulina Dessoneck.

Ulica Mickiewicza dzisiaj.

Swoje parcele przy Mickiewicza posiadały : Hurtownia Spółek Spożywców T. A., Państwowy Bank Rolny, Magistrat, Gazownia Miejska i Poczta.
Tak jak w poprzednim odcinku przytoczę kilka ogłoszeń reklamowych z lat 30.
„Mickiewicza 17. Bar „Pod Trzema Królami”. Raz na widelec! Tanio, smacznie i obficie tylko w Barze „Pod Trzema Królami”. Wyborna kuchnia warszawska!!! Najlepsza kawa w Grudziądzu!” (1932 r.). „Bar „Pod Trzema Królami” zlikwidowany (Mickiewicza 17). Gruntownej przebudowy dokonał Franciszek Hajdel i otworzył restaurację 27 VII 1935 r.”
Restauracja pod Gryfem” – Mickiewicza 15. Kuchnia warszawsko – francuska. Obiady – kolacje. W. Werle”.
Po wojnie, choć ulica nie straciła swego znaczenia, straciła dużo z miejskiego uroku. W wyniku działań wojennych znikły domy przy dzisiejszym placu Niepodległości. Zmieniła się też poważnie zabudowa od skrzyżowania z ulicą Sienkiewicza do wlotu w obecną ulicę Piłsudskiego. Warto przypomnieć, że na rogu Mickiewicza i Piłsudskiego od końca lat czterdziestych ubiegłego wieki do drugiej połowy lat 60 mieściła się baza transportowa PKS.

Witold Witt

Będziemy wdzięczni za Twój link do tego artykułu.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress
Może zainteresuje Cię także :close