Mostek przy ulicy Sienkiewicza

Znana nam obecnie ulica Sienkiewicza na wysokości tzw. „Plant”, wyglądała dawniej zupełnie inaczej.
powiększNa zdjęciu po lewej stronie widzimy  ul. Sienkiewicza. W czasach pruskich nazywaną ją Boergenstrasse z charakterystycznym  wówczas mostem na kanale Trynka.  Doprowadzał on wtedy wodę dla miasta Grudziądza z rzeki Osy i kończył swój bieg w Wiśle.

Za najwyższą kamienicą firmy Tomaschewski zajmującą się wtedy handlem, na prawo znajdowała się ówczesna Obere Thorner Strasse (późniejsza ul. Górnotoruńska) obecnie Al. 23 Stycznia . Na wprost widać ówczesną Untere Thorner Strasse późniejsza ul. Toruńska. Na lewo ówczesny Getreidemarkt późniejszy Rynek Zbożowy a dzisiaj Al. 23 Stycznia. Na tym skrzyżowaniu i obecnej Alei 23 Stycznia do dnia 23 lutego 1945 roku kwitło życie kulturalno – handlowe centrum miasta.

Po II wojnie założono tu zieleńce zwane Plantami Miejskimi.

To jedno ze zdjęć udostępnionych przez miłośników naszej strony Grudziądz Wczoraj-dziś Jutro. Zrobione przed II wojną na mostku przy ulicy Sienkiewicza. Widzimy na nim trzy dziewczynki z „wózkiem”. Twarze promieniujące radością, ubrane zgodnie z szykanami obowiązującej wtedy mody dziecięcej.

W tragicznym dla miasta Grudziądza dniu 23 lutego 1945 roku, na rozkaz dowódcy Festung Graudenz saperzy niemieccy podpalili i wysadzili w powietrze całą północną pierzeję tych ulic zamieniając w jedno gruzowisko piękne secesyjne kamienice w nierealnym planie obrony miasta na linii kanału Trynka. Jednocześnie wysadzono wszystkie mosty na kanale Trynka oprócz ul. Klasztornej. Nic to nie pomogło obrońcom i tak 06.03.1945 roku generał Fricke poddał miasto wraz z garnizonem twierdzy Rosjanom.

Na tym terenie po uprzątnięciu gruzowisk w latach 1945 i 1946 założono zieleńce zwane Plantami Miejskimi. Zabudowa pokazana na zdjęciu nie istnieje tak samo jak most przy ulicy Sienkiewicza i most przy ul. Małogroblowej .

Około roku 1976  kanał Trynka na odcinku od starego młyna Nagórnego przy ul. Młyńskiej do skweru na końcu Alejki Biskupa Chrystiana ujęto w betonowe kręgi i zakopano zagospodarowując teren kwietnikami i zieleńcami tworząc tereny rekreacyjno – wypoczynkowe.

Natomiast na odcinku od ul. Małogroblowej do skweru na byłym Placu Promowym wybudowano deptak zwany Aleją Biskupa Chrystiana który zaczyna się od ul. Szkolnej i biegnie wzdłuż południowo – wschodniej pierzei murów obronnych Starego Miasta. Deptak pięknie je eksponuje i przechodzi pod najstarszym mostem ceglanym przy ul. Klasztornej. Tu płynąca po ziemią Trynka wypływa na powierzchnię zasilając koło wodne w rzeźbie Flisaka ukazując związki miasta z Wisłą i dalej kończy swój bieg w turbinie małej elektrowni wodnej Puchowskiego umiejscowionej na ujściu Trynki do Wisły.

powiększ

Wylot ulicy Sienkiewicza w kierunku Placu Stycznia. Dziewczynki stoją na jezdni nieistniejącego mostu przez Trynkę. Na załączonej karcie pocztowej widzimy balustradę mostową i jeden z ozdobnych wsporników mocujących balustradę. Za mostem widać dwa budynki: jednopiętrowy i wyższy trzypiętrowy należące do firmy Thomaschewski i Schwarz. Są one identyczne na zdjęciu i na karcie pocztowej. Opis budynków tej firmy i jej historia będzie wkrótce tematem postu, który ukaże się w najbliższym czasie w naszym serwisie. W głębi zdjęcia widoczny jest również budynek konkurującej z firmą Thomaschewski & Schwarz firmy Marquardt. Również ta firma zajmowała się handlem towarami kolonialnym. Wielu z oglądających zdjęcie twierdzili, że może to być ulica Klasztorna. Istnieje duże podobieństwo, ale na zdjęciu nie widać torów tramwajowych. Również przeprowadzona przez paru internautów analiza cieni za sylwetkami dziewczynek wykluczała zdecydowanie ulicę Klasztorną, jako prawidłową odpowiedź.

Opracowanie: Jerzy Furmański i Roman Wróblewski

Będziemy wdzięczni za Twój link do tego artykułu.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress
Może zainteresuje Cię także :close