Park miejski i jego losy

Historia parków w miastach sięga XVII wieku, kiedy to w miastach Niemiec i Francji zaczęto tworzyć promenady dla ludności . W wieku XVIII parki stały się nieodłącznym elementem każdego z większych miast. Początkowo ogrody te były własnością kościoła lub arystokracji. Z czasem jednak zaczęto udostępniać je szerszej rzeszy publiczności a w późniejszym okresie zamieniane zostawały na przestrzeń publiczną. Jedne powstawały od podstaw, inne zaś adoptowano z terenów leśnych. Tak było w przypadku parku w Grudziądzu zwanego „Leśnym”. 

Grudziądzki park miejski kojarzony dziś głównie ze sztucznym stawem w którym pływały łabędzie, oraz ze sceną otoczoną białymi pergolami. To miejsce które od wielu lat służy mieszkańcom jako miejsce spacerów i spotkań. Miejsce w którym dzieci mogą dokarmiać łabędzie i często goszczące na terenie stawu kaczki. Miejsce letnich wieczornych przesiadywań na ławce i wsłuchiwanie się w plusk wody tryskającej z fontanny. Nie wątpliwą atrakcją dla maluchów jest znajdujący się na terenie parku czołg T-34 z czasów II wojny światowej, na który wspina się niemal każde dziecko, a i czasem dorośli.

Zapewne nie jeden Grudziądzanin wiąże swoje dziecięce wspomnienia z tym uroczym miejscem.

Pomnik w parku miejskim

Pomnik w parku miejskim

Jednak zanim w tym miejscu powstał park, potrzebne były stosowne przygotowania. Historia parku miejskiego wiąże się z uchwałą z dnia 23 lutego 1865 roku na mocy, której las miejski poddany ma zostać uporządkowaniu i przekształceniu w park. Cały teren został poddany kilkuletniej tak zwanej kompozycji przestrzennej. Całość prac nad układem krajobrazowym zakończona została w roku 1898. W roku 1879 rozpoczęto prace zakładające Ogród Botaniczny w północno wschodniej części parku przy ulicy Parkowej. Ogród został udostępniony mieszkańcom Grudziądza w 1907 roku. W 1914 roku w parku miejskim od strony ulicy Hallera posadzono dużą kompozycję kwiatową tak zwane „Rosarium”, czyli po prostu „Ogród róż”. Nadmienić trzeba że, Ogród ten był jedynym takim na Pomorzu ogrodem, który posiadał wszystkie odmiany tych kwiatów. To miejsce właśnie było chlubą i ozdobą miasta, a Grudziądz nazywany był miastem róż i kwiatów. Do parku prowadziło wejście główne przy którym stał pomnik. Wojna w swych niszczycielskich działaniach nie oszczędziła parku, który został zupełnie zaniedbany. W skutek czego wyglądał jak zwyczajny gęsto zadrzewiony las z mchami i paprociami. Dodać również trzeba że w miejscu przed Leśniczówką urządzono sobie wysypisko śmieci, gdzie gromadzono odpady aż do roku 1920. Po zakończeniu wojny przystąpiono do odnowy parku miejskiego.

Grudziadz park miejski ogrod rozany

Grudziadz park miejski ogrod rozany

Powycinano bezwartościowe drzewa, zniwelowano wielkie obszary terenu oraz obsiano trawę. Dodatkowo utworzono rabaty oraz klomby kwiatowe o różnych kompozycjach rysunkowych. Usunięto śmietnisko. W ten sposób powstały piękne i okazałe partie kwiatowe przed Leśniczówką, obok ogrodu róż oraz naprzeciw boiska Szkoły Budowy Maszyn. Całkowicie zmieniono układ drogi parkowej, a zniszczoną część Ogrodu Botanicznego po całkowitej przeróbce połączono z parkiem. Na terenie parku wybudowano dwa korty tenisowe, oraz zwiększono ilość lamp elektrycznych. Pomnik stojący u wejścia do parku został usunięty a na jego miejscu założono reprezentacyjny klomb, który rok rocznie obsadzany był roślinami dywanowymi. Aby zapewnić Grudziądzanom miejsce wypoczynku z roku na rok zwiększano ilość ławek w parku. Posadzono kilkadziesiąt tysięcy krzewów ozdobnych aby syciły wzrok wypoczywających mieszkańców. Nie zapomniano również o ptakach i dla nich właśnie pozakładano budki. W dawnej Leśniczówce, którą przebudowano na restauracje odbywały się koncerty. W tzw. Operze Leśnej latem wystawiane były sztuki ludowe ze śpiewem i tańcami oraz barwne widowiska regionalne. Walory pejzażowe parku miejskiego podniesiono do tego stopnia, że przyjeżdżający tu dawni mieszkańcy Grudziądza nie byli w stanie powstrzymać się od zachwytu oraz uznania dla inicjatywy twórców  parku. Grudziądzki park miejski w czasach swej świetności zwiedzany był przez takie znakomitości jak prezydenci Rzeczypospolitej Stanisław Wojciechowski i Ignacy Mościcki. Bywali tu również minister oświaty Pan Władysław Grabski i wojewodowie pomorscy. Kunszt naszego ogrodnictwa nagradzany był podczas wystaw ogrodniczych w 1925 i 1928 roku, które odbyły się wówczas w Grudziądzu i Toruniu.

Park miejski

Park miejski

Podczas II wojny światowej park ulega ponownemu zniszczeniu. Wynikiem tego jest zarządzona przez władze miejskie kolejna  rewitalizacja tego miejsca. Przy odnawianiu parku zaniechano odtworzenia Ogrodu róż a w zamian za to na jego terenie wybudowano plac zabaw. Wiele lat później ustawiono samolot, dwie armaty oraz przeniesiony z góry zamkowej obelisk Światowida.

W roku 2009 uchwałą Urzędu Miejskiego w Grudziądzu rozpoczęto  prace w parku miejskim, które  obejmowały teren wokół stawu, odnawiając między innymi pergole, wymieniając filtr pompy oraz przygotowano teren do zasadzenia krzewów.

W bieżącym roku 2013,park miejski poddany ma zostać ponownej rewitalizacji i ponownie przywrócony ma zostać jego dawny blask. Odnowione mają zostać trawniki oraz alejki. Przygotowany ma zostać plac zabaw, szachownica i teren do mini golfa. Wymienione mają zostać lampy i ławki. Miasto posadzi również kwiaty i krzewy. Całkowicie też odtworzony ma zostać Ogród róż dawna chluba i duma miasta.

Na podstawie

Grudziądz w cyfrach

Historia Grudziądza 1920-1945

Będziemy wdzięczni za Twój link do tego artykułu.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress
Może zainteresuje Cię także :close