Stare Centrum Grudziądza (1)

To były dopiero czasy ! Aleja 23 Stycznia była wtedy ulicą handlowo-kulturalną, miejscem w Grudziądzu które każdego dnia przyciągały tłumy mieszkańców.

Zdjęcie pochodzi ze zbiorów Pana Zbigniewa Zawadzkiego

Masywna trzypiętrowa kamienica wybudowana dla pana Dutkiewitza 1907 r. Wcześniej znajdował się w tym miejscu wąski parterowy budynek z przestronnym wejściem pośrodku, w którym mieściła się firma spedycyjna L.Hoffmana. Po wybudowaniu kamienicy Alex Dirks otworzył sklep papierniczy na parterze. Ze względu na jej wielkość w kamienicy działało na przestrzeni kilkudziesięciu lat wiele zakładów i firm. Po 1920 r Edward Mollin założył tam wytworny zakład fryzjerski, który istniał jeszcze w okresie okupacji hitlerowskiej.

Tu było fajne kino

fot. Leodia

W 1930 roku otworzono na zapleczu kamienicy Kino o nazwie Gryf, którego właścicielem był Pan Stanisław Gorczyca. Pierwotnie Kino miało nosić nazwę „Casino”, jednakże odstąpiono od tego pomysłu. Było to najmłodsze i najnowocześniejsze kino w Grudziądzu, w którym seanse odbywały się trzy razy dziennie w dni powszednie i cztery razy w weekendy i święta. W kamienicy mieściła się ponadto filia gazety niemieckiej Danziger Neueste Nachrichten oraz gazet polskich „Dzień Grudziądzki”, „Gazeta Ludowa” i „Głos Pracy”. Właścicielami kamienicy byli: dr. Comse-Peterhof Ferdinand Gustav Adolf od 1895 -1898, Adolf Dutkiewitz /1898-1924/ i Nienałtowski / 1924-1945/.

Opis Pana Dawida Schoenwalda z książki Ulice i Zaułki > Aleja 23 Stycznia i okolice str.108 którą polecam jako kompendium wiedzy o starym centrum Grudziądza zniszczonym w lutym i marcu 1945 r.

Jerzy Furmański

Będziemy wdzięczni za Twój link do tego artykułu.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress
Może zainteresuje Cię także :close