Stare Centrum Grudziądza (2)

Piękne i dostojne budynki zniknęły z powierzchni ziemi. Pozostały jednak zdjęcia i zapiski które przenoszą nas do czasów kiedy Grudziądz i jego centrum wyglądało zupełnie inaczej.

Starostwo Powiatowe przy ulicy Sikorskiego w Grudziądzu zostało zniszczone w 1945 roku.

Bardzo efektowny gmach Starostwa /Młyńska 21/ zbudowano na początku XX wieku. Obejmował on tereny miedzy ulicami Piłsudskiego a Młyńską tam gdzie dzisiaj stoi Szkoła Podstawowa Nr.13 . W okresie dwudziestolecia międzywojennego budynek był siedziba Starostwa Powiatowego i grodzkiego, Banku Powiatowego, a po sąsiedzku ulokowano Powiatową Kasę Chorych i Powiatowy Urząd Ziemski przeniesiony w połowie lat.20-tych ubiegłego wieku na ulice Radzynską /dzisiaj Hallera/.

W 1939 r Niemcy zamienili obiekt w siedzibę Gestapo.

Przy omawianej ulicy a latach międzywojennych działał „Zakład Bormana”, czyli sierociniec dla dzieci wyznania ewangelickiego.

Róg ulic: Sikorskiego i Piłsudskiego. Obecnie w tym miejscu znajduje się szkoła nr 13. Dawniej Pruski Kreishaus a późniejsze polskie Starostwo Powiatowe.

Za nieistniejącym już dzisiaj gmachem dawnego Starostwa czyli obecną ul.Sikorskiego – ul.Młyńska traciła zwartą zabudowę, a jej urbanistyczny krajobraz zlewał się z willowym charakterem tej części miasta jaki od lat 20-tych przyjęła ulica Piłsudskiego i ulice sąsiednie. Stojący do dzisiaj budynek przy ulicy Piłsudskiego- niedawnej siedziby komendy Milicji i Policji/dzisiaj MOPRu/ zbudowany w czasach pruskich dla sądu wojskowego, nosił pierwotnie adres Młyńska 28.

W roku 1929  już po przejęciu Grudziądza przez państwo polskie – umieszczono w nim Wojskowy Sąd Okręgowy i Prokuraturę Wojskową oraz na krótko Wojskową Komendę Uzupełnień.

Jerzy Furmański

Będziemy wdzięczni za Twój link do tego artykułu.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress
Może zainteresuje Cię także :close