Trasa wzdłuż Trynki

W naszej wędrówce ulicami starego miasta w Grudziądzu dotarliśmy dziś do ul. Marii Skłodowskiej-Curie. Trakt powstał na dawnym przedmieściu Fryta.

Ulica ciągnie się wzdłuż Trynki i dlatego pierwotnie nazywała się ulicą Trynkową. Nazwa ta po raz pierwszy pojawia się w roku 1867. Z powodu płynącej Trynki ulica ma jednostronną zabudowę. Imię Marii Skłodowskiej–Curie otrzymała około połowy lat 30 XX w.

Kilka instytucji

Ulica nie ma znaczenia handlowego czy reprezentacyjnego jak ulice sąsiednie. Wiąże się ze szkołami, elektrownią i strażą pożarną. W 1856 r. wybudowano budynek Wyższej Szkoły Żeńskiej, przy której funkcjonowało Seminarium Nauczycielskie dla dziewcząt. Gmach ulegał częstym rozbudowom. Przeprowadzono je w 1869 r. Nowy, istniejący do dziś gmach wy-budowano w latach 1907 – 1911. W 1945 r. zburzeniu uległ szczyt lewego frontu budynku. W jego miejsce dobudowano pozbawione całościowego stylu skrzydło. Szkoła przechodziła remonty jeszcze w latach 1971 – 1973 oraz w 1989 r. W 1898 r. otrzymała imię Wiktorii.

Szkoła żeńska

W latach międzywojennych mieściło się tu Gimnazjum Żeńskie oraz Szkoła Zawodowa Gospodarcza i Gospodarcza Żeńska Szkoła Wydziałowa. W podwórzu od końca lat 80 XIX stu-lecia istniała szkoła powszechna dla dziewcząt. Po wojnie w budynku tym ulokowano Szkołę Podstawową nr 6 zlikwidowaną w połowie lat 90. ubiegłego wieku. Także po wojnie, w głównym gmachu ulokowano Szkołę Gastronomiczną i Odzieżową ( obecnie Zespół Szkół Gastronomiczno-Odzieżowych.
W 1876 r przy ulicy Trynkowej umieszczono Ochotniczą Straż Pożarną. Przetrwała w tym miejscu do 1930 r. kiedy to przeniesiono ją do nowych gmachów przy ulicy Piłsudskiego. Od 1907 r. istniała przy Trynkowej oczyszczalnia ścieków. Z końcem XIX w. wybudowano pierwszą na terenie miasta elektrownię. Jej rozbudowę przeprowadzono w 1899, a rok później z rąk prywatnych została wykupiona przez miasto. W 1910 zbudowano duży budynek administracyjny, a w 1916 r. postawiono 70 metrowy komin. Przy elektrowni w latach 1889 do około 1920 stał dom modlitwy Gminy Apostolskiej. Dziś wchłonięty przez elektrownię.
Jak napisałem na początku tekstu, ulica Marii Skłodowskiej–Curie nie miała i nie ma dotąd charakteru handlowego. Mimo to w okresie międzywojennym odnotowano tam „fabrykę powozów i karoserii oraz wypożyczalnię samochodów ciężarowych do wszelkich transportów”, którą prowadził Ewald Gründer. Firma „Karpaty” braci Rosińskich oferowała benzynę, naftę, oleje itp. Bracia Rosińscy prowadzili też Dom Komisowo – Handlowy. Przy tej uli-cy znajdowało się przedsiębiorstwo „Elektrownie Miejska. Tramwaje i Wodociągi”.

Witold Witt

Będziemy wdzięczni za Twój link do tego artykułu.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress
Może zainteresuje Cię także :close