Imitacja?

Brama Wodna zaraz po Spichrzach jest najlepiej rozpoznawalną wizytówką Grudziądza wpisaną w nadwiślańską panoramę.

20120923489

foto wł.

Wybudowana w XIV wieku jest jedyną pozostałą  bramą przez które wjeżdżano do średniowiecznego grodu, miała również charakter obronny.

003

źródło: grudziadz.fortyfikacje.pl

W wyniku kilku pożarów została przebudowana i została zaadaptowana na cele mieszkaniowe. W okresie międzywojennym praktycznie niewidoczna zewsząd zabudowana budynkami na Placu Portowym.

Brama Wodna

Zabudowany Pl. Portowy.

Największe zniszczenia odniosła w wyniku działań wojennych w 1945 roku, wypalona i zrujnowana zachowały się tylko dwie ściany. W 1955 roku podjęto decyzję o jej zrekonstruowaniu.

 

 

Zniszczenia wojenne – 1945 rok.

Jak można przeczytać w Roczniku Grudziądzkim t. XIX (str.33 artykuł „Zarys historii działalności konserwatorskiej na terenie Grudziądza”- I. Fijałkowska)  projekt odbudowy opracował mgr Ireneusz Sławiński , zdecydowano o zachowaniu konstrukcji nawiązującej do stanu z przed 1939 roku, sam budynek podwyższono i zmodyfikowano na potrzeby użytkowe lecz jednocześnie przekształcono elewację od strony miasta, przez co straciła swój obronny charakter. Praktycznie budynek jako znamy dziś, został wybudowany na nowo starając się ukazać jego  pierwotny kształt w formie gotyckiej. Można by rzec, iż Brama Wodna jest swoistą „imitacja”, który zachwyca spacerujących na Błoniach Nadwiślańskich. Całe otoczenie Bramy Wodnej w ostatnich latach przeszło wielką metamorfozę zadbano o zieleń, odnowiono schody sama brama również w 2007 została odremontowana i wzmocniona.

Ciekawostki

  • „Bramą Wodną” nazywano, bramy które zwrócone były w stronę cieku lub zbiornika wodnego bądź samego portu.
  • Gdańsk posiada osiem bram wodnych są nimi wszystkie budowle bramne  wzdłuż Motławy min. Wielki Żuraw.

Anita Nowak

Będziemy wdzięczni za Twój link do tego artykułu.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress
Może zainteresuje Cię także :close