Der Gesellige Graudenzer Zeitung

 

Gazeta wydawana w Grudziądzu

Rok 1826 rok który okazuje się ważnym rokiem dla rozwoju kulturalnego miasta Grudziądza.

W tym właśnie roku w mieście pochodzący z Halle nad rzeką Saale Carl Gothilf Rothe, uruchamia pierwszą firmę drukarską, a wkrótce potem otwiera księgarnię. Firma Carla Rothego  dała początek podobnym inicjatywom na terenie Grudziądza, między innym przyczyniła się do powstania Gazety Grudziądzkiej wydawanej przez Wiktora Kulerskiego.

Der Gesellige Graudenzer Zeitung

Der Gesellige Graudenzer Zeitung

8 lipca 1826 roku ukazuje się pierwszy numer gazety Der Gesellige Graudenzer Zeitung. Gazeta ta została przyjęta z wielką radością przez mocno wówczas zgermanizowany Grudziądz a to dlatego że prezentowała treści ściśle anty polskie. Zauważyć też trzeba że Grudziądz w ówczesnym czasie był  największym na Pomorzu skupiskiem hakatystycznym. Hakata była organizacją która za cel postawiła sobie ostateczną germanizację ziem polskich w okresie pruskim.

Wiadomym jest że gazeta Der Gesellige ukazywała się jeszcze w czasie drugiej wojny światowej.

Carl Gothilf Rothe umiera 19 marca 1859 roku. Przed śmiercią Carl Rothe ustala że pismo zostanie przejęte przez jego syna Gustava Po tym jak Gustav przejmuje pismo następuje też polączenie Der Gesellige Graudenzer Zeitung z Graudenzer Anzaiger innej gazety wydawanej w Grudziądzu.

W roku 1894 Wiktor Kulerski przy obecnej ulicy 23. Stycznia zaczyna wydawać własną polską gazetę

Gazetę Grudziądzką. W chwili wybuchu drugiej wojny światowej Gazeta Wiktora Kulerskiego osiąga największy na świecie naklad ok. 136 tysięcy egzemplarzy.

Będziemy wdzięczni za Twój link do tego artykułu.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress
Może zainteresuje Cię także :close